Vysoký kalorický příjem
Jíš jen „zdravé“ potraviny, takže bys přece měl/a hubnout. Ale to je omyl, i zdravé potraviny mají kalorie a některé jsou poměrně kalorické. Jako třeba ořechy, avokádo, sýry atp.
Tip! Zkus si pár dní zapisovat vše, co sníš, ať máš přehled o svém kalorickém příjmu. Zda jsi v kalorickém deficitu, nebo ne.
Dietění, nízký kalorický příjem
Úmyslně jíš malé porce, převážně zeleniny, s minimem bílkovin a tuků. Chvíli to možná funguje, ale časem se tělo na nízký kalorický příjem adaptuje, snaží se udržet si tuk na „horší časy“.
Pokud jdeš od diety k dietě, je pro tebe stále těžší zhubnout.
Nevhodným jídelníčkem dochází ke ztrátě svalové hmoty a tím se i zpomalení spalování.
◾ Jíš rádoby zdravě
Možná si jen myslíš, že jíš zdravě. Müsli tyčinky, zapečené müsli, smoothie, džus… se tváří zdravě, ale ve skutečnosti obsahují velké množství cukru.
◾ Nedostatek spánku
Nedostatek spánku je pro tělo stresem. Vede k únavě, zhoršené náladě a také k většímu hladu, chutím a hormonální nerovnováze.
◾ Stres
Stres vede ke zvýšení hladiny kortizolu a v důsledku toho i hladinu glukózy v krvi.
◾ Pohyb
Málo se hýbeš, tedy méně spaluješ.
Ale na druhou stranu se možná hýbeš až moc, tělo nadmíru pohybu stresuješ, opět. Příliš pohybu, nedostatek regenerace, odpočinku tělo stresuje. Navíc záleží i na intenzitě pohybu, nebo možná opakuješ stejné cviky, pohyb.
◾ Zdraví
Problémy s hubnutím mohou souviset i s onemocněním.
◾ Neadekvátní požadavky
Chceš při 170 cm vážit 45 kg? Možná už štíhlá/ý jsi, jak ti říká okolí, ale pořád chceš víc, respektive míň. Máš zdravou váhu, ale pořád ti to nestačí. Zapracuj na hlavě a ne na váze.
Kde vidíš překážku ve svém snažení? Nevyhazuj váhu (ale určitě se nevaž denně) a zapracuj na tom, co je v tvých silách změnit.