3. ŠPATNÉ STRAVOVACÍ NÁVYKY
Špatné stravovací návyky, jako je nepravidelné jídlo, vynechávání jídel, nevyvážené jídlo, přemíra průmyslově zpracovaných potravin a cukrovinek, uzobávání nebo nevšímavé jedení mohou oslabit schopnost rozpoznat hlad a pocit sytosti.
4. DIETY A ODPOJENÍ OD POCITU HLADU
Přísné diety a omezování kalorií, dlouhodobé ignorování pocitu hladu může vést nejen k tomu, že ztratíš schopnost vnímat pocit hladu. Zároveň můžeš přestat vnímat to, co tělo skutečně potřebuje. To může vést k tomu, že hlad zaměňuješ za chuť, a nevíš, kdy a co jíst.
5. ZVYK (Z DĚTSTVÍ)
Návyky, které jsme si osvojili v dětství mohou přetrvávat do dospělosti – dojídání všeho z talíře nebo jíst v určitý čas. Jíme proto, že „je čas na jídlo“ a „sníme vše na talíři“, ne proto, že bychom měli hlad, ale proto, že to tak děláme od dětství, jsme na to zvyklí.
6. CHUTĚ A HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA
Chutě nevypovídají o skutečném hladu, ale mohou být způsobeny – únavou, hormonální nerovnováhou, nedostatkem živin.
Hormony hrají klíčovou roli v regulaci hladu a sytosti. Hormonální nerovnováha například vlivem stresu, špatného spánku, diet, špatného stravování, může vést k tomu, přestaneš cítit hlad, pociťovat chutě.
7. ÚNAVA
Nedostatek spánku a únava mohou narušit hormonální rovnováhu a vést k tomu, že tělo začne hledat energii v jídle, i když ve skutečnosti potřebuje odpočinek. Únava může také zvýšit chuť na sladké a nezdravé potraviny, které tě krátkodobě „nakopnou“.