Často slýchám: „Když přijdu z práce, mám takový hlad, že sním cokoliv mi přijde pod ruku a pak teprve začnu připravovat jídlo.“
Je to i váš případ? Podle výsledků ankety na Facebooku a Instagramu je to poměrně častý problém.
Občas se to stane snad každému. Důležité je, aby „vymetení“ lednice či spíže po návratu domů nebylo na denním pořádku. To by pak stálo za to situaci řešit.
➡ Plánujte jídlo dopředu. Pokud budete mít povědomí o jídelníčku na následující den/ týden, předejdete tak pojídání nesmyslných potravin, které vám přijdou pod ruku“.
➡ Jídlo si na následující den nejen naplánujte, ale i uvařte.
Tohle vyhovuje mně, když se domů vrátím hladová, sáhnu po připraveném jídle. Navíc většinou chtějí něco zakousnout i děti, takže s jídlem jsem až třetí v pořadí. To může být problém, ale takhle mám pro každého něco.
➡ Nehladovte. Jídlo si vezměte s sebou do práce. Díky tomu se nemůže stát, že během dne v práci vyhladovíte a domů se vrátíte hladoví, jak vlci.
Nezačnete „luxovat“ zásoby ne/zdravých potravin. Řekla bych, že vyhladovělí spíš sáhnete po nezdravých potravinách. Je to tak?
➡ Dostatečný příjem kalorií i živin. Možná nejíte dostatečně. Nebo jíte jídla s minimální výživovou hodnotou (průmyslově zpracované potraviny). Zaměřte se na skladbu jídelníčku.
➡ Nedělejte si zásoby průmyslově zpracovaných potravin, cukrovinek atp. Co doma nemáš, nesníš.
Díky plánování a přípravě jídla snížíte kalorický příjem. Sníte jen naservírované jídlo, které máte možnost si lépe vychutnat a vnímat signály těla (pocit sytosti), což vám rychlé jedení přímo z lednice rozhodně neumožní. Pravděpodobně pocítíte až přejedení.